0
7

Podvodné e-shopy a webové stránky

Určitě máte zkušenost s nakupováním v některém z osvědčených e-shopů. Je to pohodlné, přehledné, jednoduché a rychlé a často jsou zde ceny nižší než v kamenných obchodech. Avšak i zde můžete při nedostatečné pozornosti snadno naletět podvodníkům. Stačí, abyste přes odkaz na „výhodný“ nákup zboží v on-line reklamě nebo v nevyžádaném e-mailu navštívili inzerovaný e-shop a nakoupili. Pokud si obchod předem neprověříte, můžete přijít o peníze, citlivé údaje a buď žádné zboží nakonec neobdržíte, nebo obdržíte, ale bude pochybné kvality. Tento druh podvodů kvete zvlášť v období před Vánoci.

Podvodné přitom nebývají jen e-shopy, ale podvodníci stále častěji napodobují i oficiální webové stránky, například bank nebo jiných institucí. K jejich návštěvě se vás snaží nalákat žádostí o aktualizaci údajů nebo atraktivní nabídkou zboží, fantastickou výhrou, pěkným bannerem, prostě čímkoliv, co vzbudí vaši pozornost. Pokud se na takové stránky dostanete, můžete být prostřednictvím aktivních prvků umístěných na těchto stránkách, jako jsou např. URL adresy, QR kódy, vložené soubory ke stažení, zneužiti.

Můžete být například nasměrováni na stránky se zpoplatněným obsahem nebo si stáhnout do svého počítače škodlivý malware. Ten může mít různé vlastnosti od krádeže dat až po jejich zašifrování, po kterém následuje požadavek na zaplacení výkupného za jejich zpřístupnění apod. U podvodných stránek bank se zase útočníci snaží vylákat z vás hesla a přístupové údaje do internetového bankovnictví.

Opět je namístě obezřetnost a zabezpečení počítače nebo mobilního zařízení aktualizovaným antivirovým programem. Cokoliv, co na první pohled vypadá až příliš lákavě, může být podezřelé. Pokud po vás „provozovatel“ webu vyžaduje neodkladnou interakci – potvrzování, přihlašování, klikání na odkazy – buďte ve střehu. Vyhledejte si o webu recenze.

Jak podvodné aplikace poznat a jak se jim bránit?

  1. Mějte na svých elektronických zařízeních nainstalován aktualizovaný antivirový program a spamový filtr např. Cisco Secure Client
  2. Než někam vyplníte přístupové údaje či hesla, vždy si zkontrolujte webovou adresu. Webová adresa by měla být shodná s tou, kterou instituce uvádí ve všech kontaktních informacích.
  3. Zkontrolujte si, zda e-shop či webová stránka uvádějí kontaktní údaje a v jaké formě. Pokud je na stránkách pouze kontaktní formulář, zbystřete!
  4. Zbystřete také, obsahuje-li stránka pravopisné chyby a překlepy nebo je psána špatnou češtinou.
  5. Podle zákona musí být na webových stránkách obchodu na viditelném místě umístěny obchodní podmínky. Pokud chybějí, je to další vodítko.
  6. Ušetřit chceme všichni, ale pozor na podezřele nízké ceny, jde s největší pravděpodobností o podvod.
  7. 1.      Ověřte si existenci e-shopu – např. na stránkách Justice.cz nebo u ČOI, která také provozuje databázi podvodných a rizikových e-shopů (https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy/). Také si vyhledejte recenze – pokud žádné nenajdete nebo najdete pouze negativní, mějte se na pozoru.