0
5

Bazarové podvody

Prodávali jste někdy něco na inzertních serverech? Potom si mohli podvodníci vyhlédnout i vás a vylákat z vás podvodem peníze. Přesto, že se jedná o celkem nový druh podvodu, setkáváme se s ním stále častěji. Podvodníci získají z inzerátu vaši e-mailovou adresu nebo telefonní číslo a kontaktují vás prostřednictvím aplikací WhatsApp nebo Messenger s předstíraným zájmem o koupi inzerovaného zboží. Během konverzace vás navádějí k tomu, abyste uhradili poplatek za přepravu zboží, kterou kupující (tedy podvodník) zajistí, a to přes platební bránu jimi domluveného dopravce. V odkazu na falešnou platební bránu, který vám ve zprávě zašlou, po vás chtějí vyplnit citlivé údaje o platební kartě včetně PIN, případně přístupové údaje do online bankovnictví včetně hesla a bezpečnostního kódu z autorizační SMS. A neštěstí je hotovo! Díky získaným údajům se podvodník dostane do vašeho online bankovnictví, kde provede převod finančních prostředků na svůj bankovní účet, nebo na základě zjištěných údajů z platební karty provede její tokenizaci a následně v bezkontaktním bankomatu vybere z vašeho účtu peníze.

Ukázky komunikace

Ukázka podvodné platební brány 1

Ukázka podvodné platební brány 2

Jak podvodné platební brány poznat a jak se jim bránit?

  1. Pokud na inzerát reaguje cizinec, zbystřete.
  2. Buďte na pozoru, když kupující požaduje nestandardní způsob dopravy nebo způsob platby. Příkladem je zajištění jeho platby „přepravní společností“, která peníze uvolní, až bude zboží na cestě, nebo platební brána, která vyžaduje údaje z platební karty prodávajícího.
  3. Nereagujte na požadavky kupujícího, že zaplatí přes neznámé služby různých nebankovních platebních společností nebo v kryptoměně.
  4. Nepřistupujte na platbu nedoplatků, přeplatků či kaucí a nikam nezadávejte své platební údaje, například číslo karty. Kupující má platit vám, ne vy jemu.